Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że brakowało Ci powietrza i miałeś/-aś problemy z oddychaniem? Jeśli tak, to na pewno były to ataki duszności. Zazwyczaj takie ataki są objawami innych chorób, ale można je również odczuwać w przypadku stresu lub nerwicy. W większości przypadków ataki duszności nie są powodem do niepokoju. Jednak jeśli są one dosyć częste i ostre, to powinno się niezwłocznie skontaktować z lekarzem. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje, które trzeba wiedzieć o atakach duszności. Sprawdź.

Ataki duszności – jakie są ich objawy?

Duszności mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Często są one objawem paniki i lęku, który odczuwamy w stresujących dla nas sytuacjach. Mogą się one pojawiać również nagle i niepostrzeżenie, i być wynikiem choroby. W zależności od przyczyny, która wywołuje ataki duszności, można wyróżnić ich kilka rodzajów: duszność wdechową, wydechową, przewlekłą oraz ostrą. Osoby, które doświadczają ataku duszności, mogą odczuwać takie symptomy, jak:

  • ból w klatce piersiowej;
  • kołatanie serca;
  • trudności z oddychaniem;
  • świszczący oddech.

Co może być przyczyną ataków duszności?

Ataki duszności mogą mieć wiele przyczyn. Bardzo często występują one w przebiegu wielu chorób. Mowa tutaj na przykład o astmie; POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc; rozedmie płuc oraz wielu chorobach serca, takich jak niewydolność serca czy też choroba wieńcowa. Warto dodatkowo wiedzieć, że ataki duszności mogą być spowodowane przez urazy klatki piersiowej czy też zatrucia. Co więcej, takie ataki mogą być spowodowane również stanami emocjonalnymi, takimi jak stres lub strach.

Jak sobie radzić z atakami duszności?

Jeśli doświadczyłeś/-aś ataku duszności, to na pewno wiesz, że jest to przerażające przeżycie. Taki atak może zdarzyć się każdemu, dlatego też nie wolno zakładać od razu najgorszego. Jednak jeśli są to ataki duszności, które powtarzają się i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, to bardzo ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Być może jest to przyczyną rozwijającej się choroby. W takich sytuacjach warto też umieć sobie z tym radzić. Bardzo ważne jest to, aby nauczyć się prawidłowo oddychać. Ataki duszności są często spowodowane hiperwentylacją, czyli przyspieszonym oddychaniem. Aby temu zapobiec, należy nauczyć się oddychać przez nos i wykonywać głębokie wdechy i wydechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *