Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Dzięki niemu poprawia się nasza kondycja i samopoczucie, a także rzeźbi sylwetka. Bardzo ważne jest to, aby ćwiczyć regularnie, bo to przynosi najlepsze efekty. Warto również wiedzieć, kiedy tak właściwie ćwiczyć. Rano, w południe, a może wieczorem? Która pora dnia jest najlepsza na aktywność fizyczną? Mówi się, że każda, ale czy aby na pewno? Sprawdźmy to!
Pora dnia ma znaczenie przy wysiłku fizycznym
Wiele osób zastanawia się nad tym, o jakiej porze najlepiej jest ćwiczyć? Warto tutaj jednak zaznaczyć fakt, iż każda pora dnia ma zarówno swoje wady, jak i zalety – jeżeli chodzi o trening. Kiedy ćwiczyć, aby wzmocnić swoje mięśnie, a kiedy, aby poprawić wytrzymałość organizmu? Poniżej dowiesz się również tego, o jakiej porze najlepiej ćwiczyć, aby schudnąć.
Poranne ćwiczenia na lepsze spalanie tkanki tłuszczowej
Osoby, które chcą pozbyć się niepotrzebnej oponki z brzucha, powinny zabrać się za ćwiczenia z samego rana. To właśnie o poranku metabolizm jest najbardziej pobudzony, dzięki czemu w organizmie nie odkłada się zbędny tłuszcz. Przyspieszony zostaje proces przemiany materii – nie tylko podczas ćwiczeń, ale jeszcze kilka godzin po nim. Oznacza to, że jeszcze w ciągu dnia organizm dużo lepiej spala kalorie.
Aby rozbudować masę mięśniową, ćwicz ok. godziny 14
Osoby, które chcą poprawić i rozbudować swoją masę mięśniową, powinny ćwiczyć o wczesnych porach popołudniowych. Mniej więcej o godzinie 14. Badania pokazują, że to właśnie ta pora wpływa najlepiej na mięśnie (mięśnie są wtedy najsilniejsze). Ponadto ciało zdąża od rana się już ogrzać, dzięki czemu istnieje większa szansa na osiągnięcie lepszych rezultatów treningowych. Co więcej, ćwicząc przed południem, można znacznie zminimalizować apetyt, dzięki czemu zmniejsza się chęć na podjadanie w nocy.
Aby wzmocnić swoją wytrzymałość, ćwicz późnym popołudniem
Metabolizm ponownie uaktywnia się właśnie wieczorem, czyli w godzinach 16-19. Nie jest już jednak tak silny, jak rankiem. Ćwicząc wieczorem, można nie tylko zwiększyć wytrzymałość swojego organizmu, ale też zredukować stres. Co więcej, trening wytrzymałościowy pozytywnie wpływa na sen. O tej porze maleje ryzyko kontuzji, ponieważ temperatura organizmu wzrasta.
Jak widać, każda pora jest dobra na to, aby zażyć odrobiny ruchu. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie nadwyrężać swojego organizmu i nie przesadzać z intensywnością ćwiczeń. Regularne wykonywanie ćwiczeń pomoże również uregulować wewnętrzny zegar biologiczny w organizmie, między innymi poprzez rozładowanie niechcianych emocji oraz codziennego stresu.