Lekarz przepisał Ci leki, a Ty nie jesteś pewien/pewna, czym je popijać? Z pewnością nie raz przeszło Ci przez myśl, że to, czym popijasz tabletki, nie ma większego znaczenia. To nie do końca jest prawda. Warto zachować ostrożność, jeżeli chodzi o niektóre substancje. Z tego materiału dowiesz się, jakimi napojami nie wolno popijać leków i dlaczego to właśnie woda jest do tego celu najlepsza.
Wystrzegaj się popijania leków tymi płynami
Leki, bez względu na to, jak działają i z czego są zrobione, powinno się popijać płynem, który nie wchodzi z nimi w żadną reakcję. Niestety życie pokazuje, że większość osób nie przywiązuje większej uwagi do tego, w jaki sposób popija swoje lekarstwa. Przecież w żołądku i tak wszystko zmiesza się i koniec końców trafi, tam, gdzie ma trafić. Niestety w rzeczywistości jest inaczej.
Do napojów, po które nie powinno się sięgać, w przypadku, gdy popijamy leki, należą:
Alkohol
Alkohol to największy wróg popijania leków. I choć mówi się, że wchodzi w reakcję tylko z niektórymi rodzajami leków – nie jest to prawda. Alkoholem nie powinno popijać się żadnych leków. W przeciwnym wypadku może to doprowadzić do stanu zagrażającemu zdrowi, a nawet życiu.
Alkohol w połączeniu z niektórych substancjami obecnymi w lekach może sprawić, że lek, zamiast leczyć, stanie się dla organizmu toksyczny. Mieszanie mocniejszych trunków, czy nawet zwykłego piwa z lekami, może prowadzić również do nudności, a w konsekwencji do wymiotów. Co więcej, takie połączenie może wywoływać omdlenia, problemy z sercem, uszkodzenia wątroby, a nawet krwotoki wewnętrzne. Nawet w niewielkich ilościach nie powinno się popijać leków napojami wysokoprocentowymi.
Mleko
Mleko, w przeciwieństwie do alkoholu, nie jest aż tak problematyczne. Niemniej jednak nim także nie powinno się ich popijać. Ze względu na swoje działanie mleko może niekorzystnie wpływać na wchłanianie niektórych środków, np. antybiotyków lub leków na osteoporozę. Produkty mleczne zobojętniają płyn znajdujący się w żołądku naturalny sok, przez co dany lek nie wchłania się dostatecznie dobrze. Działa mniej skutecznie, przez co lek może nie zadziałać, tak jak powinien.
Sok owocowy i napój gazowany
Soki owocowe, pomimo tego, że stanowią zdrowy dodatek do codziennej zbilansowanej diety, mogą opóźniać, zmniejszać, a nawet czasem zwiększać wchłanianie leków. Bez względu na rodzaj i przeznaczenie substancji leczniczej, nie powinno się popijać jej sokami owocowymi.
W przypadku napojów gazowanych jest nieco inaczej. Leki popijane napojami gazowanymi, mogą prowadzić, np. do alergii bądź wywoływać inne niepożądane skutki uboczne. Obniżają przy tym działanie antybakteryjne oraz ograniczają wchłanianie niektórych lekarstw. Co więcej, słodzone napoje gazowane sprzyjają rozpadaniu się tabletek w jamie ustnej – nie jest to przyjemne i nie sprzyja ich połknięciu.
Oprócz powyższych leków nie powinno popijać się również kawą i herbatą.
Dlaczego to właśnie woda jest najlepsza do popijania leków?
Jak już o tym wspominaliśmy na początku, leki, bez względu na rodzaj, powinno się popijać płynem, który nie wchodzi z nimi w żadną reakcję. Najlepsza do tego jest czysta woda. Woda pomaga tabletkom w przemieszczaniu się do żołądka. Nie wchodzi z żadnymi substancjami w reakcję i nie zmienia ich właściwości. Aby jeszcze bardziej wspomóc skuteczność terapii, warto taką wodę podgrzać do temperatury pokojowej.