Choroby oczu i wady wzroku zdarzają się wśród społeczeństwa dość często. Jednym z zaburzeń widzenia, które dotyka nie bagatela, bo aż 40% osób, jest astygmatyzm, zwany również niezbornością. Jeżeli jeszcze nie wiesz, czym jest astygmatyzm – czytaj dalej.
O astygmatyzmie. Zaburzenie, czy wada?
Oczy to skomplikowany narząd, który umożliwia? No oczywiście – widzenie. Osoby ze „zdrowymi oczami” nie wiedzą, czym tak naprawdę jest wada, czy też zaburzenie wzroku. Widzą one świat „normalnie”, czyli wyraźnie, ostro i ze wszystkimi szczegółami. Inaczej wygląda sytuacja chorych, np. na astygmatyzm.
Astygmatyzm to nic innego jak zaburzenie symetrii obrotowej gałki ocznej. Na siatkówce powstaje wtedy obraz niepunktowy, który źle wpływa na widzenie. Astygmatycy są czuli na kontrast i wrażliwi na światło – szczególnie wieczorem. Nie widzą świata ostro, dlatego najczęściej muszą nosić okulary korekcyjne. Mówi się, że ok. 40% posiadaczy astygmatyzmu wymaga korekcji cylindrycznej (przynajmniej o wartości 0,75 D).
Niezborność powoduje krzywienie obrazu, dlatego też astygmatycy mogą inaczej postrzegać niektóre obrazy. Dzieje się tak, ze względu na mniejszą asferyczność powierzchni rogówki. Oko jest zdeformowane na kształt jajka, przez co źle wpadają do niego promienie światła, deformując siatkówkę.
Powszechne zjawisko. Jak objawia się astygmatyzm?
Chorzy na astygmatyzm inaczej widzą świat. Towarzyszą im przy tym pewne objawy, które mogą nasilać się, w zależności od zaawansowania zaburzenia. Wśród nich znajdują się między innymi:
- bóle głowy;
- pieczenie oczu, łzawienie;
- męczliwość przy nadmiernym wysiłku wzrokowym;
- mrużenie oczu – aby poprawić widzenie;
- zamglone widzenie – do bliży i dali.
Czy da się leczyć astygmatyzm?
Korekcja wzroku astygmatyka polega na metodach zachowawczych, a także operacyjnych. W pierwszym przypadku stosuje się soczewki w okularach korekcyjnych, a także soczewki kontaktowe toryczne (twarde lub miękkie).
Jeżeli chodzi o korekcje operacyjne, to najskuteczniejszą metodą korekcji wzroku, jest metoda laserowa. Współczesne zabiegi refrakcyjne rogówki pomagają również przy innych wadach, np. zaćmy. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w medycynie okulistyka pozwala niemal na pełną korekcję każdego astygmatyzmu. Dzięki temu chorzy mogą wyraźnie poprawić ostrość wzroku i jakość życia.